Zasady umieszczenia i przewożenia ładunku na pojeździe określa art. 61 ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997r (Dz. U. Z 2003r Nr 58, poz. 515)
Podczas transportu ładunek nie powinien:
Transportowany ładunek może wystawać poza płaszczyzny obrysu z zachowaniem następujących warunków:
Jeśli wymiary pojazdu z ładunkiem lub bez są większe od dopuszczalnych, przewidzianych dla danej drogi, należy uzyskać stosowne zezwolenie do transportu.
Prawo jazdy kat. B upoważnia do:
Prawo jazdy kat. BE upoważnia do:
Zgodnie z Ustawą z dnia 7 Listopada 2008 roku o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw, system e-TOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) powyżej 3,5 tony, oraz autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. W Polsce elektroniczny pobór opłat obowiązuje na płatnych autostradach, drogach szybkiego ruchu oraz wybranych drogach krajowych dla kierowców prowadzących:
Winiety w Czechach są obowiązkowe jedynie na drogach oznaczonych literą D (większość autostrad). Można je kupić w oficjalnych punktach sprzedaży, lub na stacjach benzynowych znajdujących się przy płatnych drogach. Zakupioną winietę należy wypełnić oraz przedziurkować. Dziurkowania dokonuje sprzedawca po uzyskaniu informacji od kiedy dana winieta ma być ważna. Jeśli kupujemy winietę bez dziurkowania, należy samodzielnie ją przedziurkować w dniu i miesiącu odpowiadającemu pierwszy dzień jej użytkowania. Winiety roczne nie są dziurkowane, ich okres ważności jest z góry określony.
Na winiecie należy wpisać numer rejestracyjny pojazdu w dwóch miejscach z tyłu winiety, a następnie nakleić większą część w prawym dolnym rogu przedniej szyby. Mniejszą część winiety zachowujemy na wypadek kontroli.
Rodzaje winiet w Czechach (stan na dzień 18.11.2018):
Podczas poruszania się po drogach w Czechach należy pamiętać kilku o ważnych aspektach. Ważność polisy ubezpieczeniowej oraz podstawowe wyposażenie takie jak gaśnica, trójkąt ostrzegawczy i apteczka to nie wszystko. Od 1 listopada do 31 marca w Czechach istnieje obowiązek stosowania opon zimowych. Ponadto, każdy pojazd wg prawa czeskiego powinien posiadać komplet bezpieczników elektrycznych, komplet żarówek, podnośnik, klucz do demontażu kół i koła zapasowego, a także komplet kamizelek odblaskowych dla wszystkich pasażerów. Wypożyczając samochód w innym kraju, obowiązek zaopatrzenia się w wyżej wymienione elementy leży po stronie klienta/osoby wypożyczającej pojazd.
W Austrii obowiązuje polskie prawo jazdy. Do poruszania się na autostradach oraz drogach szybkiego ruchu niezbędne jest posiadanie winiety. Winieta powinna zostać przyklejona w lewym górnym rogu przedniej szyby lub pod lusterkiem wstecznym. Za jej brak, lub brak przyklejenia, grozi mandat do 3000€. Winiety można nabyć na austriackich stacjach benzynowych lub w Polsce; oddziałach Polskiego Związku Motorowego, na przejściach granicznych a także na stacjach paliw. W niektórych przypadkach (np. jazda tunelem, wybrane drogi szybkiego ruchu) obowiązują dodatkowe opłaty.
Istnieją trzy rodzaje winiety:
Od 1 listopada do 15 kwietnia, samochody osobowe, kombi oraz ciężarowe o masie do 3,5T muszą posiadać komplet opon zimowych oraz łańcuchy na kołach napędowych. W dni świąteczne, soboty od godziny 15:00 oraz niedziele w godzinach 00:00 – 22:00 obowiązuje ogólny zakaz jazdy samochodów ciężarowych.
Za samodzielną naprawę samochodu w miejscach niedozwolonych lub uszkodzenia samochodu tj. wyciek z silnika, kierowca może zostać obciążony wysoką karą pieniężną.
Prędkość, obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa również jest rygorystycznie przestrzegana. Dopuszczalna maksymalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,1 promila. Przekroczenie tej normy grozi mandatem, zabraniem prawa jazdy a nawet pozbawieniem wolności.
Dla pojazdów powyżej 3,5T w Austrii, na autostradach oraz drogach szybkiego ruchu, obowiązuje automatyczny system poboru opłat. Każdy korzystający z ww. dróg powinien posiadać urządzenie GO-box. Urządzenie to jest przypisane do numeru rejestracyjnego samochodu, i tylko w tym jednym pojeździe może być stosowane. Można go zakupić m.in. na stacjach benzynowych w Austrii. Urządzenie działa podobnie do polskiego urządzenia ViaBox.
Na podstawie Dyrektywy 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 września 2007 załącznik II.
Definicje kategorii i typów pojazdów:
W przypadku naczep lub przyczep z osią centralną należy jako masę maksymalną przyjmować masę odpowiadającą maksymalnemu statycznemu naciskowi ich osi na drogę w warunkach maksymalnego obciążenia ładunkiem i sprzęgnięcia z pojazdem ciągnącym.
Zgodnie z przepisami administracyjnymi do § 30 StVO, naczepy siodłowe (ciągnik siodłowy z przyczepioną naczepą) należy traktować jak ciężarówki. Odwrotnie, ciągnik siodłowy bez naczepy nie może być utożsamiany z ciężarówką. Obowiązują jednak wszystkie wymagania StVO, które odnoszą się do dopuszczalnej masy całkowitej. Jednakże, jeżeli dopuszczalna masa całkowita pojazdu naczepowego (ciągnika siodłowego z przyczepioną naczepą) wynosi mniej niż 7,5 tony, pojazd naczepowy nie podlega zakazowi jazdy w niedzielę i dni wolne.